
Levandulový gin Svachovka je zajímavý český gin z dílny palírny Svach poblíž Českého Krumlova. Když jsem si o tomto ginu poprvé četla, očekávala jsem výraznější citrusovo-květinový kousek. S výraznou chutí jsem se trefila, s jeho charakterem o něco méně.
Čím se vyznačuje levandulový gin Svachovka?
Vyrábí se z jalovce, koriandru, citrusových kůr (blíže nespecifikovaných), levandule, klitorie ternatské a dalších rostlinných přísad, tzv. botanicals. Na mnohých e-shopech ho popisují jako „efektní gin s herbálním nádechem„. Musím uznat, že toto označení perfektně sedí. Bylinný nádech je opravdu výrazný, a to zejména v chuti (ve vůni jsem tuto „bylinnost“ tolik necítila). Citrusový základ tam je (citrusové kůry, koriandr), ale v závěru se plně rozvíjí zmíněný bylinný nádech (a fakt je tam rozpoznatelná i ta levandule). Nečekejte však květinovou jemnost, kterou známe třeba z jiných ginů (např. Bloom).
Co je typické pro levanduli?
Levandule má jemně nahořklou chuť, říká se o ní, že trochu připomíná rozmarýn. Tato rostlina patří do čeledi hluchavkovitých, stejně jako třeba máta, bazalka nebo šalvěj. V ginech se kvůli výrazné chuti a velmi vysokému obsahu oleje používá v menším množství. Dodává jim květinový nádech a náznak borovicové pryskyřice. Její esenciální olej obsahuje linalool (který najdeme také v citrusech, mátě, bazalce, šalvěji, koriandru, skořici ad.) a linalyl acetát (který najdeme třeba i v bergamotu, šalvěji, koriandru, kardamomu ad.).
Proč je tento gin modrý?
Modrou barvu gin získává díky použití květů rostliny se zajímavým názvem – klitorie ternatské. Tato květina získala svůj název podle tvaru květů, který připomíná ženské pohlavní orgány. Právě květy poskytují velmi ceněné modré potravinářské barvivo. Zajímavostí je, že po smíchání s tonikem mění tento gin barvu na fialovou (klitorie tak reaguje na změnu pH, obecně to funguje třeba i pokud si z této květiny uvaříte čaj a přidáte citrón).
Tento gin mně osobně asi nejvíce připomíná známý český OMG – Oh My Gin od Žufánka (jednou z jeho přísad je rovněž levandule). Neznáme kompletní složení, každopádně na mě je tento gin (stejně jako OMG) až příliš výrazný a bylinný. Ale sto lidí, sto chutí :).
Jaké toniky jsem vybrala pro testování?
Pro testování jsem vybrala toniky Thomas Henry, Fever-Tree Indian, Bohemsca, Double Dutch Skinny a Franklin & Sons Natural Light. V tomto prvním díle testování jsem se zaměřila pouze na neutrální toniky.
Drinky jsem míchala v poměru 1:4, jak to mám nejraději (50 ml ginu, 200 ml toniku).
Levandulový gin Svachovka & Double Dutch Skinny tonic

Vzhledem k tomu, že jsem očekávala sílu a výraznou chuť ginu, rozhodla jsem pro testování použít i dva „lehké“ toniky, které by ginu dovolily se pořádně rozvinout. Jedním z nich byl Skinny tonic od mé oblíbené holandské značky Double Dutch. Obecně mi někdy na některých „lehkých“ tonicích v kombinaci s ginem vadí taková ta malá sycenost, a toto byl zrovna ten případ. Tonic ale opravdu umožnil levandulovému ginu Svachovka krásně se rozvinout, nepotlačil ho. Dobře fungovala i jemná chuť citrusů v toniku (vyrábí se také z grapefruitu), která se perfektně doplňuje díky podobnému složení právě s levandulí. Celkově mi ale drink přišel trochu nevýrazný, chtělo by to ho něčím trochu „okořenit“, dobrou volbou by mohlo být přidání čerstvých citrusů, např. grapefruitu.
HODNOCENÍ 3/5
Levandulový gin Svachovka & Thomas Henry tonic

Pro testování jsem zvolila také dva toniky s citrusovými tóny – Thomas Henry a Fever-Tree Indian. Citrusy skvěle ladí právě s levandulí. V tomto případě se volba ukázala jako správná. Německý neutrální tonic Thomas Henry je sice přirozeně více hořký, zároveň je ale charakteristický i jemným citrusovým a květinovým nádechem. V drinku dokázal výrazný levandulový gin Svachovka krásně zjemnit, zcela ho nepotlačil, ale zvýraznil citrusové tóny ginu (které tam jsou trochu v pozadí). Za mě nejlepší kombinace! Pokud byste chtěli trochu ubrat na citrusech a zachovat výraznější gin, zkuste experimentovat s poměrem ginu a toniku, např. 50 ml ginu vs. 100-150 ml toniku.
Tip na konkrétní Gin & Tonic drink s pomerančem, levandulí a kardamomem najdete tady.
HODNOCENÍ 5/5 – VÍTĚZ!
Levandulový gin Svachovka & Bohemsca tonic

Když český gin, tak český tonic. Rozhodla jsem se tedy vyzkoušet základní verzi toniku Bohemsca, která obsahuje také citronovou šťávu a extrakt z jalovce a zázvoru. Říkala jsem si, že právě lehká citrusovost by mohla jít s levandulovým ginem Svachovka skvěle dohromady. To se sice potvrdilo, v Gin & Tonic drinku však jednoznačně převládla chuť zázvoru. Což nemusí být úplně na škodu, protože právě levandule a zázvor tvoří skvělou dvojku (díky složkám v jejich esenciálním oleji). Ale v tomto případě mi to přišlo trochu škoda, protože charakter ginu byl tady potlačený. Pokud by vás ale lákal drink s chutí zázvoru, můžete vyzkoušet.
HODNOCENÍ 3/5
Levandulový gin Svachovka & Fever-Tree Indian tonic

Fever-Tree Indian tonic je takový podobný případ jako Thomas Henry. V chuti je o něco více citrusový, pro jeho výrobu se používají pomeranče z Mexika. Kombinace s ginem Svachovka je tak ještě o něco citrusovější. Přišlo mi ale zajímavé, že ta kyselejší citrusová chuť se mi zdála výraznější na začátku a ke konci, když se chutě víc propojily, tak jsem cítila větší vyváženost. Moc jsem se tedy nemohla rozhodnout, který tonic vybrat. Neutrální Fever-Tree Indian je za mě každopádně super volba. Opět pokud chcete na citrusovosti ubrat a nechat více vyniknout bylinnost ginu, tak vyzkoušejte různé poměry (50 ml ginu, 100-150 ml toniku).
HODNOCENÍ 4/5
Levandulový gin Svachovka & Franklin & Sons Natural Light tonic

Franklin & Sons Natural Light tonic jsem zvolila podobně jako Double Dutch Skinny ze stejného důvodu – abych se pokusila spojit tento výrazný levandulový gin Svachovka s tonikem, který ho neupozadí a dovolí mu se plně rozvinout. V tomto případě to ale dohromady moc nešlo. Základní neutrální verze toniku Franklin & Sons stejně jako tato odlehčená verze jsou charakteristické poměrně výraznou citrusovou chutí a hodí se spíš pro silnější jalovcové giny (třeba i Navy Strength), které krásně zjemní. V tomto případě úplně zanikla chuť ginu, což je určitě škoda (levandulový gin Svachovka není charakteristický vysokým podílem jalovce, ale spíše tou květinovou bylinností).
HODNOCENÍ 2/5
Levandulový gin Svachovka seženete třeba na Lihovarek.cz (500 ml) nebo na Svachovkadomu.cz (200 ml / 500 ml). Vítězný tonic Thomas Henry najdete například na Alkohol.cz (200 ml / 750 ml).
Pokud byste chtěli vyzkoušet i další toniky: Fever-Tree Indian (Alkohol.cz – 200 ml / 500 ml), Double Dutch Skinny (Alkohol.cz – 150 ml / 200 ml / 500 ml), Bohemsca tonic (Lihovarek.cz – 200 ml), Franklin & Sons Light (Alkohol.cz – 200 ml).
Máte něco na srdci?