
Bombay Sapphire gin. Dnes již legendární značka, která v 80. letech 20. století zachránila reputaci ginu v době jeho velké krize. Charakteristickou modrou lahev s portrétem královny Viktorie nelze přehlédnout.
Jde sice o klasický London Dry gin, jalovec je tady ale méně dominantní, v ginu můžeme cítit spíše citrusy a jemný náznak pepře. Vyrábí se celkem z 10 různých rostlinných přísad, tzv. botanicals: jalovce, oddenku kosatce, aframomu rajského zrna (grains of paradise – druh pepře), pepře kubéba, mandlí, citronové kůry, koriandru, lékořice, čínské skořice a anděliky.
Jaké toniky jsem vybrala pro testování?
Pro testování jsem vybrala toniky Artisan Yuzu Tokyo, The London Essence Blood Orange & Elderflower, Three Cents Lemon, Fever-Tree Mediterranean a Kinley.
Drinky jsem míchala v poměru 1:4, jak to mám nejraději (50 ml ginu, 200 ml toniku).
Bombay Sapphire gin & The London Essence Blood Orange & Elderflower tonic
Na základě výsledků prvního testování ginu Bombay Sapphire s 5 různými toniky jsem tak trochu očekávala, že tonic The London Essence s příchutí krvavého (červeného) pomeranče a bezinek udělá podobně velkou parádu stejně jako The London Essence Pomelo & Pink Pepper tonic. Pomerančovo-bezinkový tonic testovaný v tomto případě byl opět sám o sobě velmi jemný, málo sycený, s výrazně hořkou chutí. Díky svému složení se perfektně hodí pro citrusové giny (což je právě případ ginu Bombay Sapphire) či květinové giny (tonic je ke konci poměrně výrazně květinový, což v tomto případě bylo trochu na úkor citrusové chuti a s ginem Bombay Sapphire, který nemá s květinovou chutí nic společného, to zkrátka neladilo).
Výsledný Gin & Tonic drink byl ale chuťově velmi nevýrazný, citrusová chuť ginu nebyla moc rozvinutá, spíše upozaděná. Celkově mám z toho dojem takového slabšího průměru. Dovedu si představit, že přidání čerstvých citrusů by drinku mohlo pomoci dodat potřebnou „šťávu“, která mu jinak schází.
HODNOCENÍ 3/5
Bombay Sapphire gin & Artisan Yuzu Tokyo tonic
Wow. Super trefa! V 1. díle testování jsem zkoušela spojit gin Bombay Sapphire s East Imperial Yuzu tonikem a nedopadlo to moc dobře. Yuzu je poměrně aromatický druh citrusu s jemně pikantní, kyselou i hořkosladkou chutí zároveň (jako byste ochutnali citrón, grapefruit i mandarinku v jednom). Citrusová chuť je však v toniku East Imperial opravdu silně výrazná, na mě to bylo až moc. To ale rozhodně nebyl případ toniku Artisan Yuzu Tokyo. Velmi příjemné překvapení!
Gin & Tonic drink měl opravdu zajímavou, jemně exotickou, vyváženou chuť. Bude to nepochybně tím, že na rozdíl od East Imperial Yuzu toniku v tomto případě citrus yuzu není tak výrazný. Tonic Artisan Yuzu Tokyo se totiž vyrábí také z hřejivého koriandru (který má ostřejší citrusovou chuť) a aromatického černého pepře. Pokud už máte nějakou tu zkušenost s ginem Bombay Sapphire tak jistě víte, že právě citrusová a ostřejší pepřová chuť jsou pro něj typické. Myslím si, že Artisan Yuzu Tokyo tonic rozhodně není skvělým parťákem jen pro japonské giny. Do této kombinace určitě jděte, nebudete zklamaní, slibuju!
HODNOCENÍ 5/5 – VÍTĚZ!
Bombay Sapphire gin & Three Cents Lemon tonic
Citrónový tonic značky Three Cents je poměrně zajímavou volbou. Oproti citrónovému toniku Franklin & Sons, který jsem zvolila v 1. díle testování, je méně výrazný a aromatický. To je dáno hlavně tím, že pro výrobu toniku Franklin & Sons Sicilian Lemon se používají sicilské citróny (které jsou známé jako ty nejaromatičtější na světě).
Zároveň však citróny nejsou jedinou přísadou, vyrábí se totiž ještě z limetek a hořkých pomerančů. Jeho chuť je proto jemnější a vyváženější. Výsledný Gin & Tonic drink nebyl vůbec špatný, pokud bych to ale měla porovnat s tonikem Franklin & Sons, tam byly moje chuťové buňky nadšenější. Jak se ale říká, sto lidí, sto chutí. Od tohoto spojení čekejte větší vyváženost, spíše méně výraznou chuť. Dovedu si drink představit například s čerstvou mátou, která by mohla dodat takový ten zajímavý „šmrnc“, který mi tam chybí.
HODNOCENÍ 3/5
Bombay Sapphire gin & Fever-Tree Mediterranean tonic

Tak tohle je klasika, kterou jsem poprvé ochutnala už před mnoha lety. Na rovinu musím přiznat, že dříve bych tuto kombinaci ohodnotila maximálním počtem bodů. Sama jsem ale byla překvapená, že se moje chutě v průběhu let trochu změnily.
Dám si sem z nostalgie odkaz na původní Gin & Tonic box na mém e-shopu Ginyourlife.cz, který už bohužel nefunguje. Ale Bombay Sapphire a středomořský Fever-Tree už pro mě asi navždy bude srdcovka. Kombinaci se sušeným citrónem a chilli nitěmi jsem vytvořila už dávno.
Do čerstvého citrónu bych určitě nešla, protože G&T kombinace je sama o sobě už výrazně citrusová (pro někoho to může být až moc, záleží jaké chutě v ginu s tonikem preferujete). Teď v tuhle chvíli bych už zcela upřímně nezvolila ani sušený citrón, ale spíše klasický nebo červený pomeranč, případně grapefruit (ideálně v sušené podobě). Tyto druhy citrusů by do drinku přidaly lehkou hořkost. Doplnila bych pak nějakým druhem pepře, případně čerstvými bylinkami (např. rozmarýn, tymián).
HODNOCENÍ 4/5
Bombay Sapphire gin & Kinley tonic
Tohle není vůbec špatná kombinace, ba naopak, je dobrá. Přiznávám, že jsem trochu zaujatá vůči takovým těm tradičnějším značkám toniků. Když už bych si ale měla vybrat, tak to bude Kinley tonic. A ne třeba Schweppes, kde prostě cítím chuť umělých sladidel a ani nejlepší gin nebo nejčerstvější přísady moje chuťové buňky nepřesvědčí. Kinley tonic má za mě trochu mínus kvůli použití fruktózo-glukózového sirupu jako levné náhražky cukru, ale… s ginem Bombay Sapphire dohromady jde a pokud máte rádi klasiku, jděte do toho.
Určitě si ale pořiďte plechovku v menším objemu a ne velkou plastovou lahev (pokud ji tedy nevypijete celou najednou), jinak přijdete o bublinky a Gin & Tonic drink už nebude takový jako poprvé, když jste lahev otevřeli. Důvodem, proč k sobě Bombay Sapphire a Kinley ladí je i ten, že tenhle tonic obsahuje i jemná přírodní aromata citrónu, limetky a citronové trávy, což krásně podpoří citrusový charakter ginu.
Tip na konkrétní G&T drink s tímto tonikem najdete tady.
HODNOCENÍ 4/5
Bombay Sapphire gin můžete sehnat v podobě 50 ml, 700 ml nebo 1000ml lahve například na Alkohol.cz. Vítězný Artisan Yuzu Tokyo tam najdete taky (200 ml).
Pokud byste chtěli vyzkoušet i další toniky: The London Essence Blood Orange & Elderflower (Alkohol.cz – 200 ml), Fever-Tree Mediterranean (Alkohol.cz – 200 ml / 500 ml), Three Cents Lemon (Napojovysvet.cz – 4×200 ml / Dobralahev.cz – 200 ml), Kinley (Alkohol.cz – plechovka 330 ml).
Máte něco na srdci?