Domů » TESTUJEME 7 prémiových neutrálních toniků pro váš gin

TESTUJEME 7 prémiových neutrálních toniků pro váš gin

Pokud někdy váháte, který gin a tonic se k sobě hodí, určitě v tom nejste sami. Každý gin i tonic chutnají trochu jinak a najít vhodnou kombinaci se může zdát jako nedosažitelný cíl. Abychom vám to trochu usnadnili, testujeme 7 prémiových neutrálních toniků, které se nám na našem trhu podařilo sehnat. Při hledání G&T kombinací je totiž strašně důležité vědět o daném ginu a toniku maximum informací a vědět, jak chutná každý zvlášť. A právě tonic hraje v chuti výsledného drinku zásadní roli, ať už jej přidáváte v jakémkoli poměru.

Ochutnávali jsme 7 různých toniků bez označení – aby naše předchozí zkušenosti a názory na danou značku hodnocení případně nezkreslovaly. Zaměřili jsme se přitom na prémiovější toniky, které dokážou obyčejný Gin & Tonic drink povznést na vyšší úroveň.

Rádi bychom ještě zdůraznili, že se jedná o názor našich chuťových buněk :). Každému může určitě chutnat něco jiného. Častokrát jsme zjistili, že všeobecně doporučovaná G&T kombinace nám třeba vůbec nic neříká a naopak jsme objevili nějakou, o které jsme zatím netušili.

Bombay Sapphire gin

Takže doporučujeme testovat, testovat a ještě jednou testovat!

Thomas Henry tonic 200 ml

Neutrální tonic původem z Německa, uvedený na trh v roce 2010. Díky vyššímu obsahu chininu je trochu více hořký než ostatní. Je výrazný, ale zároveň jemný, s jemnějšími bublinkami. Chuť se nám nezdála příliš plná, což ale rozhodně nemusí být na škodu. Dokáže tak skvěle podpořit zejména trochu výraznější giny. Ačkoli se často tvrdí, že se hodí téměř ke všem ginům (klasičtějším sušším s výraznějším jalovcem, citrusovým, květinovým), osobně nám vždy nejvíc chutná s těmi chuťově trochu specifičtějšími modernějšího stylu, jako je třeba Bulldog. Zůstává totiž mírně v pozadí a pomáhá v těchto ginech rozvinout jejich zajímavé chutě.

Tak jako tak je to určitě tonic, který se vyplatí mít doma. Jelikož je opravdu neutrální a chuťově nepřebije žádný gin, v podstatě s ním nejde moc zkazit. Díky typické hořkosti ale i jemným květinovým a citrusovým tónům, dokáže v každém ginu podpořit to, co je třeba.

Vyzkoušejte třeba s: Aeijst, Hendrick’s, Bulldog, G’Vine, Monkey 47

100 ml: 38 kcal, 9,3 g cukru

Thomas Henry tonic seženete v 200ml lahvičce třeba na Alkohol.cz, kde koupíte také 0,75l lahev.

Fever-Tree Indian tonic 200 ml

Neutrální tonic z Velké Británie, poprvé představený v roce 2005. Tahle značka je tak trochu průkopníkem v dané oblasti – jako první totiž přišla s myšlenkou, že i tonic hraje v G&T koktejlu zásadní roli, což dnes připomíná i jejich slogan: „Pokud ¾ vašeho ginu s tonikem tvoří tonic, ujistěte se, že máte ten nejlepší“ (If ¾ of your Gin & Tonic is the tonic, make sure you use the best“).

Fever-Tree Indian je co se týče hořkosti podobný značce Thomas Henry, je ale hořký trochu méně (v porovnání s jinými toniky je nepochybně méně sladký) a v chuti cítíme i mírnou kyselost. Pro jeho výrobu se totiž používají i pomeranče z Tanzánie. Ty dodávají toniku charakteristickou svěžest (způsobena také vyšší syceností) a nádech citrusů.

Chuť je velmi vyvážená, tonic se výborně hodí ke klasičtějším ginům London Dry či ginům s mírně citrusovým charakterem, kde dokáže probudit či zvýraznit svěží citrusové tóny. V G&T kombinacích nám vždy skvěle chutnal spolu s přidanými citrusy, jako jsou limetky, pomeranče nebo grapefruity.

Vyzkoušejte třeba s: Befeeater 24, SipsmithMartin Miller’s, Bombay Sapphire, Star of Bombay, Hendrick’s

100 ml: 36 kcal, 8 g cukru (používá se třtinový)

Fever-Tree Indian tonic seženete v 200ml lahvičce třeba na Alkohol.cz. Balení po 4 kusech koupíte na Winehouse.cz. Půllitrovou lahev pak mají třeba na Warehouse1.cz.

Značka, kterou stvořily v roce 2015 dvě sestry z Nizozemí. Kromě klasického toniku nabízejí hlavně ty speciálnější, kombinující dvě dokonale komplementární chutě. Hrozně jim fandíme, protože na něco podobného jsme zatím nenarazili. Oceňujeme i to, že jejich toniky nejsou navzdory očekávání moc sladké (třeba v porovnání s ochucenými toniky Thomas Henry) a dodají drinku úžasnou svěžest.

Tento klasický tonic má trochu jinou chuť než dva předchozí, je určitě sladší a typickou hořkou „pachuť“ toniku byste hledali jen těžko. Ostatně to bylo i cílem při jeho tvorbě. Přidávají se do něj totiž i přírodní příchutě jalovce a růžového grapefruitu, které zmiňovanou hořkost skvěle vyvažují.

V ginu s tonikem chutná skvěle zejména s pomeranči, ale i jinými citrusy. Nám moc chutná třeba s ginem Sloane’s, sušeným pomerančem a jalovcem. Tahle kombinace nás nadchla díky dokonalé vyváženosti chutí.  

Opět se hodí spíše ke klasičtějším, sušším ginům, případně těch s citrusovým nádechem.

Vyzkoušejte třeba s: Bloom, Beefeater / Beefeater 24, Sloane’s, Sipsmith

100 ml: 31 kcal, 7,5 g cukru

Double Dutch Indian tonic můžete koupit v 200ml lahvičce na Alkohol.cz. Zajímavou variantou je i mini plechovka. Pro fajnšmekry je pak k dostání i půllitrová lahev. Hledáte-li větší sadu těchto toniků s ginem, můžete se mrknout třeba na párty set Malfy Rosa ginu s 8 mini plechovkami.

Značka Hartridge’s má ve Velké Británii velmi dlouhou tradici – již od roku 1882, kdy ji založil Francis Hartridge. Specializují se na výrobu kvalitních nealkoholických nápojů (limonády, džusy aj.).

Tonic (základní a light verzi) uvedli na trh teprve roku 2017, o rok později přišli i s dalšími příchutěmi jako grapefruit a bezinka. Je velmi osvěžujícív chuti trochu kyselejší – ať už samotný, nebo v kombinaci ginem. Zatím jsme ho testovali pouze s jemnějšími giny s citrusovými tóny, kde výsledná chuť nebyla úplně podle našich představ. Do budoucna ho vidíme spíše s výraznějšími giny, ať už s kořeněnějšími nebo těmi s dominantnějším jalovcem. Možná zauvažujeme i o jiném poměru než 1:4 (gin:tonic).

Vyzkoušejte třeba s: Broker’s, Tanqueray, Beefeater, Mayfair

100 ml: 33 kcal, 7,7 g cukru (třtinový)

Hartridges tonic jsem aktuálně (12/2024) na žádném e-shopu nenašla.

Tonic 1724 přišel na svět v roce 2012 a mají ho na svědomí tvůrci výjimečného Ginu Mare. Není tedy překvapením, že právě s tímto ginem tvoří úplně skvělou dvojku.

Při testování jsme hned poznali, že tenhle tonic je prostě jiný. Od ostatních se opravdu hodně odlišuje, je spíše květinovější, voňavý a velmi jemný. Je sladší (asi nejvíce ze všech toniků, které jsme zatím kdy ochutnali). Je z něho cítit chuť ovoce.

Je to opravdu prémiový tonic (což se bohužel odráží i v jeho ceně), navržený pro prémiové giny. I sám výrobce ho doporučuje kombinovat spíše s modernějšími giny typu New Western a my s tím můžeme jenom souhlasit. Pokud máte doma nějaký gin, který je vám líto míchat s tonikem, zkuste se poohlédnout po značce 1724.

Vyzkoušejte třeba sGin MareHendrick’s, Monkey 47, N°3 London Dry Gin, G’Vine

1724 (Seventeen tonic) nově (konec roku 2024) seženete na emdrinks.cz.

Tento tonic z Nového Zélandu má údajně nejvyšší množství chininu na trhu. Má velmi netradiční a výraznou chuť. Stejně jako u toniku 1724 jsme při ochutnávce cítili velký rozdíl v porovnání s ostatními.

Je opravdu pouze mírně sycenýs velmi hořkou dochutí. Zároveň ale obsahuje dvojnásobné množství třtinového cukru oproti základní verzi toniku East Imperial.

Velmi dobře jde ke klasickým London Dry ginům, ideálně v kombinaci s dalšími přísadami v podobě citrusů. Nicméně bychom se nebáli ani modernějších ginů. Tonic v drinku určitě nebude příliš výrazný.

Vyzkoušejte třeba s: Sipsmith, Bombay Sapphire, The Botanist, Citadelle

100 ml: 35 kcal, 8,5 g cukru (používá se třtinový)

East Imperial Burma tonic jsem aktuálně (12/2024) našla pouze na vinoteka.dios.cz.

Na tento tonic máme tak trochu rozporuplný názor. Nějak mu totiž pořád nemůžeme přijít na chuť. Bezpochyby se jedná o prémiový tonic z kvalitních ingrediencí. Nicméně je pro nás pořád více kyselý, než by se nám líbilo. Kvůli této převažující citrusové chuti se tak trochu vytrácí naše oblíbená typická toniková hořkost. Hodně se o něm říká, že je až moc dobrý sám o sobě, čímž přestává být tonikem a stává se limonádou.

Testovali jsme ho už s více různými giny, citrusovějšími i těmi s hodně dominantním jalovcem. U citrusovějších jsme očekávali podpoření svěží, citrusové chuti a u těch klasičtějších zase doplnění citrusových tónů a zmírnění silné bylinné chuti. Ačkoli bylo zřejmé, že některé G&T jsou chutnější a více vyvážené, zatím jsme nenašli ten svůj top drink.

Začali jsme se o Fentimans zajímat ještě víc a dle nejrůznějších názorů dalších milovníků ginu ze světa může být problém v poměru při míchání drinku. Ti, kteří tonic doporučují, ho většinou míchají v menším poměru ve prospěch ginu – např. 50/60 ml gin, 125 ml tonic (Fentimans se prodává i v tomto objemu).

Fentimans určitě není neutrální tonic, ale spíše aromatický a více citrusový díky přidané citronové trávě z Asie.

Vyzkoušejte třeba s: Hendrick’s (ale v menším poměru než 1:4 a bez přidání citrusových ingrediencí – ideálně radši s okurkou), Plymouth; spíše giny s dominantním jalovcem

100 ml: 23 kcal, 5 g cukru

Fentimans Premium Indian Tonic můžete aktuálně (12/2024) sehnat v balení 4×200 ml na Dobralahev.cz.

  • Určitě doporučujeme mít doma větší zásobu Fever-Tree Indian a Thomas Henry, těmito klasickými neutrálními toniky nic nezkazíte.
  • Příjemným oživením je třeba tonic Double Dutch, který není tolik hořký a má zajímavou citrusovější chuť.
  • Pro mixování s prémiovějšími giny se určitě vyplatí mít v zásobě značky 1724 (Seventeen), případně East Imperial.
  • Pokud preferujete giny s dominantnějším jalovcem, nebojte se ani toniku Fentimans.
  • Tonic Hartridges je trochu méně předvídatelný, občas se stane, že není úplně dobrou volbou. Při vhodném zkombinování ale může chutnat vážně skvěle.

Pokud máte rádi růžové toniky, podívejte se na naše velké testování 15 různých druhů!

Visited 2 451 times, 2 visit(s) today

Tonic – zázračný lék nebo jed?

TESTUJEME 15 růžových toniků!