
Co má společného gin s námořnictvem a jaký gin si britští vojáci rádi dopřávali? Co vůbec znamená označení „Navy Strength gin“ a jak si v dřívějších dobách ověřovali kvalitu destilátu?
Proč byl gin tolik oblíbený mezi námořníky?
Dlouhou dobu se gin považoval za lék a pro vylepšení těchto účinků se později začal míchat také s tonikem (obsahujícím chinin účinný proti malárii) nebo třeba s limetkovou šťávou (pro svůj vitamin C účinná proti kurdějím). Tak se zrodily známé drinky Gin & Tonic a Gimlet. Z těchto důvodů byl tak velmi oblíbený mezi námořníky a konkrétně u Britského královského námořnictva (Royal Navy), které mezi 18. a 20. stoletím představovalo velmi mocnou námořní sílu. V tehdejší době se však důstojníci nespokojili s jen tak ledajakým ginem! Velmi dobře si hlídali jeho kvalitu. Jelikož ale neexistovaly žádné spolehlivé metody na měření obsahu alkoholu v daném destilátu, vymysleli si vlastní způsob.
Jak si námořníci ověřovali kvalitu ginu?
Testovaný gin tak mísili se střelným prachem. Ptáte se proč právě s ním? Jelikož ho na lodích vozili velké množství a kvůli častým bouřím či útokům hrozilo jeho navlhnutí a tedy znehodnocení (ať už mořskou vodou či právě nekvalitním hodně naředěným ginem skladovaným v jeho blízkosti), námořníci si vše pojistili. Vzniklou směs zapálili a pokud se nevznítila (či alespoň nezajiskřila), gin obsahoval příliš mnoho vody a v testu zcela „pohořel“.
Co je tzv. „high-proof“ gin?
Takto vznikla myšlenka tzv. důkazu (proof) kvality dané lihoviny (využívalo se třeba i pro testování rumu). Pravý „high-proof“ gin tak musel obsahovat minimálně 57 % alkoholu (= 100 proof). Obsahoval-li alkoholu více, získal označení tzv. „over-proof“, pokud méně, tak nelichotivé „under-proof“.
Proč právě „Navy Strength“ gin?
Později se pro takto silné giny vžil název „Navy Strength“, tedy námořnická síla. Síla to teda opravdu je! Pokud si uvědomíte, že některé klasické giny mají třeba „jen“ 37,5% obsah alkoholu (což je v Evropě dané zákonem), 57 % je pak opravdová nálož!
U jakých dalších ginů se používá „důkaz“ kvality?
S označením tohoto „důkazu“ se v dnešní době setkáte nejen u Navy Strength ginů, ale také u těch amerických. Je ale třeba mít na paměti, že u nich je tato stupnice trochu odlišná. 100° důkaz (100 degrees proof) odpovídá 50% obsahu alkoholu. Gin s obsahem alkoholu 40 % tedy v tomto kontextu nese označení 80 proof (v klasickém pojetí jde pouze o 70 proof). Americký Bluecoat gin tak se svými 47 % odpovídá 94 proof, No. 209 pak 92 proof (46 %) apod.
Čím vás Navy Strength giny dostanou?
A proč se do těchto ginů zamilovat? Jsou velmi intenzivní, s výraznou chutí nejen jalovce ale i dalších použitých botanicals. Vyšší procento alkoholu totiž dokáže s jejich esenciálními oleji udělat divy! „Námořnické“ verze se velmi často připravují stejně jako verze klasické, pouze se finálně méně naředí. Například dánský gin Elg. no 3 Navy Strength je tak kromě vyššího procenta alkoholu totožný se svou základní No. 1 verzí. Ne však v chuti a vůni – mnohem více se v něm projevují třeba citrusové tóny.

Kromě této značky jsou u nás známější třeba Navy Strength verze ginů Plymouth (UK), Hernö (Švédsko), Four Pillars (Austrálie) nebo Sipsmith V.J.O.P. (UK).
Jaký G&T drink si z Navy strength ginů namíchat?
Ideální je dopřát si je samotné, ale při kombinaci s tonikem doporučujeme neutrální či lehký, který je příliš nepotlačí. Chutnají dobře také s citrusovějšími toniky (například East Imperial Yuzu či Fever-Tree Mediterranean). Jako ingredience můžete zvolit citrón, limetku, koriandr nebo samozřejmě jalovec.
Pokud se ale chcete co nejvíce vžít do doby jejich největší slávy, namíchejte si koktejl Gimlet. Recepty jsou různé – zejména co se týče poměrů jednotlivých přísad. V základu jde ale vždy o gin, limetkovou šťávu a jednoduchý sirup z cukru a vody – případně si můžete pořídit již hotovou šťávu, tzv. Rose’s Lime Juice.