
- Země původu: Anglie
- Druh ginu: Sloe gin
- Obsah alkoholu: 26 %
- Výrobce: Hayman’s London Distillery
- Dostupné v ČR: 700 ml, 50 ml
- Botanicals: jalovec, koriandr, citronová a pomerančová kůra, kořen anděliky, čínská a cejlonská skořice, lékořice, muškátový oříšek, oddenek kosatce + trnky
Jak to všechno začalo?
Příběh ginu Hayman’s začíná v roce 1863, kdy lékárník James Burrough zakoupil v londýnské čtvrti Chelsea malou palírnu. Experimentoval s nejrůznějšími recepty na výrobu ginu a vytvořil zde mimo jiné také recept na světoznámý gin Beefeater. Právě James byl velkým průkopníkem suššího ginu, který dnes známe jako London Dry gin (ačkoli v té době frčel spíše tzv. Old Tom gin).
Rodinné dědictví nesmí být zapomenuto!
Později se výroba ginu Hayman’s přesunula do Balhamu, londýnské čtvrti nedaleko původní palírny v Chelsea. Hlavním destilatérem (master distiller) je pak zkušený Christopher Hayman, Jamesův pravnuk, který spolu se svými dětmi Mirandou a Jamesem stále udržuje již přes 150 let trvající rodinnou tradici výroby ginu. V roce 2019 Christopher oslavil již 50 let v oboru! Velký obrat však přišel v roce 1987, kdy došlo k prodeji tohoto rodinného podniku. Christopher však získal o rok později část zpět (Fine Alcohol Divison, nově pod jménem Hayman Limited) a jeho rodina tak mohla v tradici pokračovat.
Jak se vyrábí základní verze ginu Hayman’s?
V roce 2008 byla na trh uvedena základní verze ginu značky Hayman’s – London Dry Gin. Vyrábí se z 10 různých rostlinných přísad, tzv. botanicals (jalovec, koriandr, citronová a pomerančová kůra, kořen anděliky, čínská a cejlonská skořice, lékořice, muškátový oříšek, oddenek kosatce), které se 24 hodin před samotnou destilací macerují (louhují za studena) v neutrálním alkoholu.
Čím je typický právě Hayman’s Sloe gin?
Tento „sloe“, tedy trnkový gin, uvedený na trh o rok později, se přitom vyrábí máčením trnek (plody podobné švestkám) v základním London Dry ginu, a to po dobu 3-4 měsíců. Poté se mísí s přírodními cukry. Gin se vyznačuje typickou hořkosladkou intenzivní chutí.
Jakými dalšími giny se může značka pochlubit?
V portfoliu značky najdete kromě základní London Dry verze (koupíte třeba na Alkohol.cz) třeba také Old Tom gin (lehce nasládlý gin, koupíte třeba na Alkohol.cz) nebo Royal Dock gin (Navy Strength gin s 57 % alkoholu, seženete třeba na Vychutnavej.cz). Za pozornost stojí třeba také „gin“ s nižším obsahem alkoholu (12,5 %) London Light „gin“, Exotic Citrus gin (citrusový kousek vyráběný z pomela, perských limetek, mandarinek a kumquatu), Peach & Rose Cup „gin“ (kombinuje London Dry gin s tóny čerstvých broskví a sladkých růží, koupíte třeba na Winehouse.cz), Spiced Sloe gin (trnkový gin doplněný o hřejivé zimní koření – badyán, skořici, muškátový oříšek) ad.
Jaký Gin & Tonic drink si z The Duke ginu namíchat?
Pokud byste chtěli kombinovat tento trnkový gin s tonikem, doporučujeme citronový tonic (např. Franklin and Sons), se kterým jdou skvěle do páru. Dobře chutná také s bezinkovým tonikem, např. Fever-Tree/Double Dutch. Výrobce jej však doporučuje s Aperolem & Fever-Tree sodou s příchutí červených pomerančů (Winter Spritz), se šumivým vínem (Sloe Royale) nebo jako horký nápoj s jablečným džusem (Hot Sloe Gin with Apple).
Kde lze tento gin sehnat?
V ČR můžete gin sehnat v podobě 700 ml lahve například na Alkohol.cz. Miniaturku 50 ml pak koupíte třeba na Winehouse.cz.
Hayman’s Sloe gin můžete sledovat třeba na stránkách výrobce, nebo na jejich instagramu.