Domů » Elg No. 2 Old Tom gin

Elg No. 2 Old Tom gin

Elg No. 2 Old Tom gin miniatura 50 ml
  • Země původu: Dánsko
  • Druh ginu: Old Tom gin, Distilled gin
  • Obsah alkoholu: 47,2 %
  • Výrobce: Stone Grange Distillery
  • Dostupné v ČR: 50 ml
  • Botanicals (3): jalovec, koriandr, mrkev

Prémiový, malosériově vyráběný gin značky Elg přichází na svět v Dánsku, v palírně Stone Grange – v okolí krásného jezera Esrum, severně od Kodaně. Stvořil ho Henrik Elsner, který roky šéfoval společnosti Pharmexa zaměřující se na vývoj speciálních vakcín. Nakonec se však rozhodl, že by svůj důchodový věk rád strávil se ženou někde v přírodě, kde by mohl něco sám vytvářet. Přestěhovali se na venkov, kde kromě nového domova a palírny vybudovali také vinici.  

Henrik dlouho experimentoval s nejrůznějšími botanicals a nakonec zvítězily jalovec, koriandr a mrkev. Ačkoli gin obsahuje pouze 3 botanicals, vyznačuje se velmi intenzivním aroma a chutí a zároveň jemností a čistotou. Příčinou je precizní proces destilace, kdy je každá ingredience destilovaná samostatně trochu jiným způsobem. Samostatné destiláty poté Henrik pomocí chemického rozboru kontroluje v laboratoři. Teprve pak je v tajném poměru smísí dohromady. 

Tato No. 2 verze je založena na stejném receptu jako základní No. 1, pouze se k ní přidává extrakt z „bobulí“ jalovce. Ten vzniká jejich máčením v 50% neutrálním alkoholu po dobu 4 týdnů! Výsledkem je tmavě hnědý výtažek se specifickou sladkostí, obsahující širokou škálu chutí. Právě díky této lehké sladkosti můžeme gin nazývat jako tzv. Old Tom. Tento název odkazuje do doby tzv. ginového šílenství (gin craze), které v Anglii 18. století vyústilo až v rozsáhlá omezení konzumace alkoholu. Výroba a prodej ginu se tehdy kvůli zákonům přesunuly na černý trh a sehnat jej tak bylo obtížné. Ne však nemožné. Bary umisťovaly na venkovní zdi jakési dřevěné plakety s černým kocourem (tom cat à Old Tom), do jehož tlamy vložili kolemjdoucí minci, pošeptali tajné heslo a skrze úzkou trubici jim mohl barman nalít panáka ginu. Toto je však pouze jedna z několika verzí – málo pravděpodobná, ale o to více zajímavá. V 19. století byl tento gin, typický svou sladkou chutí vytěsněn Dry ginem, ve 20. století na čas zcela zmizel, dnes však znovu ožívá.

Výborný je tento gin samotný nebo s ledem. Chutná ale skvěle třeba i se zázvorovou limonádou (ginger beer) – právě tak jej doporučuje i výrobce! Při míchání s tonikem doporučujeme lehčí či neutrální verze, které gin neumlčí. Jako další přísady můžete zvolit jalovec, koriandr nebo mrkev. Protože tento typ ginů chutná skvěle se zázvorem, i ten je ideální ingrediencí. Pro silnější zázvorovou chuť doporučujeme přidat čerstvý zázvor nebo jej nastrouhat. My si ho oblíbili třeba s Fever-Tree Indian tonikem, mrkví a zázvorem!

Elg No. 2 & Fever-Tree Indian s mrkví a zázvorem

Kromě této verze značka vyrábí také základní verzi „No. 1“, dále pak No. 0 (vyšší podíl destilátu z koriandru), „No. 3 Navy Strength“ námořnickou verzi s 57,2 % alkoholu a „No. 4“ s přidaným extraktem z fialových mrkví. V portfoliu značky najdete také speciality jako trnkový (sloe) gin, Elg Oak gin (vyráběný z No. 3 ginu, rok a půl dále zraje v dubových sudech po sherry).

V ČR můžete gin sehnat pouze v podobě 50ml miniaturky na Mydrinks.cz.


Elg No. 2 Old Tom gin můžete sledovat na instagramu, nebo na stránkách samotného výrobce!

Visited 23 times, 1 visit(s) today

Edgerton Original Pink Gin

London No. 1 Original Blue gin

MOM gin

Jaké známe druhy ginů? Není gin jako gin!