
- Země původu: Anglie
- Druh ginu: London Dry
- Obsah alkoholu: 40 %
- Výrobce: Laverstoke Mill Distillery
- Dostupné v ČR: 1000 ml, 700 ml, 50 ml
- Botanicals (10): jalovec, oddenek kosatce, aframom rajské zrno (grains of paradise), mandle, citronová kůra, koriandr, lékořice, čínská skořice, andělika, pepř kubéba
Jak to všechno začalo?
Dnes již legendární anglická značka z roku 1987, která zachránila reputaci ginu v době jeho velké krize v 80. letech 20. století. Tehdy naopak rostla konzumace vodky, která byla v porovnání s giny výrazně jemnější. Společnost Bombay Spirits se však nedala odradit a vytvořila nový gin, jenž měl vyjadřovat ducha doby a přesvědčit i ty nejzatvrzelejší příznivce vodky.
Zajímá vás více o historii ginu Bombay Sapphire? Mrkněte sem!
Proč právě „Bombay Sapphire“?
Název „Sapphire“ je odvozený od proslulého 182karátového safíru „Hvězda Bombaje“ (Star of Bombay), který pochází ze Srí Lanky a roku 1935 jej dostala darem známá herečka z němých filmů Mary Pickford od svého manžela během natáčení stejnojmenného filmu. Označení „Bombay“ pak odkazuje k velké oblíbenosti ginu v Indii během období tzv. Britské Indie, kdy byla Indie britskou kolonií.
Z jakých přísad se Bombay Sapphire gin vyrábí?
Stylová, trochu tajemná modrá lahev s portrétem královny Viktorie a jemným citrusovým ginem uvnitř se skvěle trefila. Gin z velké části vycházející z receptu Thomase Dakina (1761) a ginu Bombay Original (1959) nezklamal. Oproti tomuto původnímu receptu obsahuje gin Bombay Sapphire ještě dvě ingredience navíc: rajská zrníčka (grains of paradise) a pepř kubéba. Právě ty způsobují jemné pepřové aroma. Kromě nich se gin vyrábí ještě z jalovce, oddenku kosatce, mandlí, citronové kůry, koriandru, lékořice, čínské skořice a anděliky.
Jak se tento gin vyrábí?
Pro výrobu se využívá destilační zařízení typu Carter-head, kdy jsou veškeré přísady, tzv. botanicals, zavěšeny v měděném koši přímo nad nádobou s alkoholem. Tento druh destilace umožňuje, aby botanicals jemně uvolňovaly své aroma díky stoupajícím alkoholovým výparům. Právě tato metoda je příčinou výsledné jemnosti ginu.
Čím je Bombay Sapphire gin typický?
Jalovec je méně dominantní, v chuti i vůni cítíme spíše citrusy a jemný náznak pepře. Gin je spíše lehký, čistý a svěží.
Jaký Gin & Tonic drink si z Bombay Sapphire ginu namíchat?
Velmi dobře chutná například s tonikem Fever-Tree Indian a čerstvou limetkou (ochutnali jsme také s červeným pomerančem a zázvorem). Díky jeho jemnosti a lehkosti se nemusíte bát ani kombinací s ochucenými toniky. Skvěle chutná s přidanými citrusy (limetky, pomeranče, grapefruity), nebojte se ale podpořit třeba i jiné chutě, např. zmíněnou pikantnost. Ať už pepřem, zázvorem nebo třeba skořicí. Vyzkoušeli jsme také super kombinaci s tonikem Fever-Tree Mediterranean, sušeným citronem a chilli nitěmi.
Sám výrobce doporučuje kombinaci Gin & Tonic v poměru 1:2 (50 ml ginu a 100 ml toniku) s limetkou.
My doporučujeme například kombinaci s Fever-Tree Mediterranean tonikem, citrónem a chilli nitěmi či s Fever-Tree Indian tonikem, červeným pomerančem a zázvorem.


Jakými dalšími giny se může značka pochlubit?
Kromě základní verze ginu vyrábí značka třeba také Star of Bombay (vychází ze stejného receptu jako Bombay Sapphire, během jeho výroby se však přidávají dvě další botanicals – kůra bergamotu a semena ekvádorského ibišku), Premier Cru Murcian Lemon (výrazné citrusové tóny španělských citronů, mandarinek a sladkých pomerančů), Citron Pressé (100 % přírodní ovocná infuze z čerstvě vymačkaných středomořských citronů bez přidaného cukru), Bombay Bramble (100 % přírodní chuť čerstvě sklizených ostružin a malin), English Estate (Bombay Sapphire infuzovaný mátou, šípky a praženými lískovými oříšky) ad.
Kde lze tento gin sehnat?
V ČR můžete gin sehnat v podobě 700ml lahve například na Alkohol.cz. Miniaturku 50 ml koupíte rovněž na Alkohol.cz, stejně jako 1000ml verzi pro fajnšmekry.
Bombay Sapphire gin můžete sledovat třeba na stránkách výrobce, nebo na jejich instagramu.